SCHIZOPANORAMA (Chiffremag.de)
SCHIZOPANORAMA (Indie, indie.org.ua)
RE:MIXTAPE (Karel Veselý, HIS Voice)
RE:MIXTAPE (Smoet, Audionet.sk)
GASTARBEITER (Ach, MGZN)
GASTARBEITER (Tomáš Prokopčák, 3/4 Revue)
GASTARBEITER (Karel Veselý, HIS Voice)
GASTARBEITER (Miroslav Tourek, Mix.cz)
GASTARBEITER (Pavel Klusák, Týden)
GASTARBEITER (Tadeáš Haager, Rock&Pop)
GASTARBEITER (Frans de Waard, Vital Weekly)
GASTARBEITER (Besta, Techno.cz)
GASTARBEITER (Igor Nováček, Freemusic.cz)
GASTARBEITER (Smoet, Audionet.sk)
GASTARBEITER (Dan Hájek, Musicserver.cz)
GASTARBEITER (her, SME)
GASTARBEITER (Steffen B. Pedersen, geiger.dk)
GASTARBEITER (Bleed, De:Bug)
GASTARBEITER (Martin Zoul, Muzikus.cz)
RESIDENCE (Marc Weidenbaum, Disquiet)
URBAN LOVE STORY (Pavel Zelinka, Rock&Pop)
URBAN LOVE STORY (Prof. Neutrino, Freemusic.cz)
Karaoke Tundra – SHIZOPANORAMA (Chiffremag.de)
Auf diesen 7, sehr kurzweiligen Stücken wird so ziemlich alles verbraten, was man als Sounds und Noises betrachten kann. Hier wird geschnippelt bis zum Abwinken. Heraus kamen dabei sehr durchgeknallte Shortcuts, die verzaubern, entzücken, erstaunen und uns in fremde Welten entführen. Das wären doch mal innovative Background Sounds für schnippische Werbespots :)
Karaoke Tundra – SHIZOPANORAMA (Indie, indie.org.ua)
Karaoke Tundra - это живущий в Словакии украинец Виктор Твердохлебов, вторая половина Karaoke Mouse. Трек Karaoke Mouse в компиляции "Progress: The Trieste - Vladivostok EX.04 line" словацкого лейбла rx:tx мне показался очень хорошим, даже, пожалуй, лучшим из всего, что там есть. Дуэт занимается сэмплированием и деконструкцией всякого рода исходного материала, вылепливая свои пластилиновые мультфильмы из поп-песенок и отдельных фраз. С большой натяжкой бастард-поп. Активный copy-paste - это ближе к тому, как это звучит. Думаю, слово "Шизопанорама" сразу открывает все карты. Помните такой фильм Соденберга - "Шизополиз" - набор бредовых сюжетов без какой бы то ни было задней мысли. Фильм в свое время шумел, и я, как и многие другие, купился на этот шум и громкое имя режиссера (будучи к тому времени знакомым с его совсем недурным "Кафкой"). Думаю, лишним будет говорить, что Шизополиз что-то сказал только настоящим фанатам Соденберга (который, кстати, сейчас порождает совсем уж невыносимых "друзей оушена"). И здесь та же история. Шизопанорама - настоящий микро-релиз - всего 11 минут. Он состоит из 7 треков, самый длинный из которых - 2 минуты. Бесспорно, он не успевает надоесть, он звучит быстро и остро, он бодро начинается и совсем неожиданно заканчивается. И все бы хорошо, если б не явственное ощущение пустоты. В "Progress..." Караоке Маус веселятся изобретательно и от души, а здесь это происходит как-то необязательно, совсем уж неискренне, и больше напоминает творческие пробы, нежели готовый продукт. Стоит ли выпускать в свет галочку о том, что кто-то что-то слепил и выложил на всеобщее обозрение?
Various artists - Re: mixtape (Karel Veselý, His Voice)
Karaoke Tundra má výrazný podíl i na prvním počinu labelu Surreal Madrid - Re:Mixtape, sbírce deseti remixů, které on a druhý zakládající člen labelu MMtm provedli kapelám napříč žánry. Deska je na domácí poměry zatím neslyšenou ukázkou práce remixéra, který není jen technikem, který má přizpůsobit skladbu nějakému účelu, ale originálním hybatelem pod jehož rukami se původní skladba radikálně mění. MMtm je k originálu značně neuctivý, radikální při výběru podivných zvuků, které musí znít zásadně svojsky a rozbíjení struktury originálu (např. jeho remix Ecstasy Of St. Theresa nebo Immunology). Karaoke Tundra je nejjistější v remixech hiphopových skladech, jeho velmi povedený remix anglického rappera Rootse Manuvy ho na singlu Ninja Tune/Big Dada brzy představí i mezinárodnímu publiku. Remixérskému sportu u nás zatím chybí to podstatné – fyzické singly, kterých vychází minimum, ale v čase digitální distribuce hudby to pomalu přestává být problém. Po Re:Mixtape by mělo být jasné, že MMtm a Karaoke Tundra jsou pro remixování ti praví, správně střelení, řádně originální a zcela nenapodobitelní.
Various artists - Re: mixtape (Smoet, Audionet.sk)
Vyzbrojte sa poriadnou dávkou trpezlivosti. To je úplne prvá a asi aj najdôležitejšia rada, ktorú vám môžem dať, ak sa rozhodnete počúvať album re: Mixtape, ktorý vyšiel na zaujímavom internetovom vydavateľstve Surreal Madrid. To zastrešuje ľudí ako Karaoke Tundra, MMtm a rôzne iné hudobne spriaznené duše.
Hneď na úvod sa musím priznať k jednej veci. Celý album vkuse som vydržal počúvať azda iba raz alebo dvakrát. Fakt to chce nielen tú trpezlivosť, ale aj odvahu a odhodlanie. A isté sebazaprenie. Pretože mnohé skladby (napríklad Minikokos v Mastrioanni remixe) sú postavené na systematickej hudobnej dekonštrukcii a často v nich nie je nič, o čo by sa mohol potencionálny poslucháč oprieť. Ak si už napríklad začnete zvykať na rozháranú rytmiku skladby, príde okamih, keď sa aj aká taká pravidelnosť rozsype na kakofonickú koláž rôznych zvukov a pazvukov.
Tým nechcem povedať, že tieto skladby sú zlé, ale ak ste nevyrastali na postnoisových a industriálnych koncertoch s príklonom k analógovej elektronike, tento album môže byť pre vás vcelku ťažké sústo. Ale prehltnúť ho sa oplatí. Minimálne sa vydáte na výlet niekam, kam by ste sa inak ani vo sne nevybrali. Môžete objaviť nové možnosti a posunúť si vnútorné hranice toho, čo všetko sa ešte dá (niekedy s jedným prižmúreným okom, inokedy radšej s oboma pevne zavretým) nazvať hudbou.
Paradoxne, pre mňa osobne sú na albume silnejšie tie skladby, ktoré úplne nerezignovali na melodiku. Určite je takou skladba Local distortion v „chlapčenskom“ garcon! remixe od MMtm (originál ma na konte známa muchowovská zostava Ecstasy of St. Theresa). Môj prvý dojem bol, že toto musel produkovať snáď sám veľký Mathew Herbert. Omyl. MMtm v nej na akustickom základe zvukovej skladačky (sample) predvádza, že aj u nás sa dá spraviť nadmieru progresívna skladba. Možno tento prístup v súčasnosti už nie je najinovatívnejší, no táto skladba je rozhodne čosi, čo treba počuť. Klobúk dole.
Podobne je na tom aj remix A letec (originál od OTK). Mierne detunované pady v konfrontácii s hlasom vytvárajú naoko protikladný dojem, ktorý ale funguje. Skladba je kompaktná, polámaný beat tomu výrazne napomáha. Na rozdiel od iných skladieb na albume s touto sa dá aj stotožniť.
Zaujímavosťou je určite dnes už „slávny“ gipsy wedding mix Karaoke Tundru skladby Witness (One hope) Rootsa Manuvu. Koniec koncov, sám Rodney Smith si tento remix spolu s piatimi ďalšími vybral v celosvetovej súťaži na svoje CD. Hip-hopových fanúšikov určite poteší nový kabát skladbe Si sereš do huby, ktorý Vecovi a chalanom z Kontrafaktu navliekol Karaoke. Je asi vecou vkusu, striktným fanúšikom rapu môže podklad spôsobiť šok. Inak ale zaujímavé.
Album – ktorý je vlastne albumom len tak napoly – uzatvára vyše osemnásťminútový záznam Radiocustica session projektu Karaoke Mouse (Karaoke Tundra a MMtm). Ten vznikol pre tretí okruh českého rozhlasu Rádio Vltava. A práve pri ňom vydržať do konca chcú najmä tú avizovanú trpezlivosť.
Ak sa považujete za hudobného fajnšmekra a sledujete hudobné trendy na domácej scéne, tento album by vašej pozornosti uniknúť nemal. Upozorňujem však, že nie je ľahkým počúvaním. Na obale by možno mohlo stáť, že niekedy spôsobuje krátke záchvaty nervozity až agresivity. Ako upozornenie pre všetkých, ktorí v sebe nájdu odvahu po tomto počine siahnuť. Na druhej strane, počúvanie re: Mixtape je zážitok. Aký, to je už otázka na dlhšiu diskusiu.Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Ach, MGZN)
Je v tom i trocha národní hrdosti moct napsat, že vyšla nová kvalitní „lokální“ nahrávka. Viktor Tverdochlibov, původem Ukrajinec žijící na Slovensku, vyprodukoval poutavou elektronickou fúzi click ‘n cuts & turnablismu & samplingu. Skladba Summer hit, na které skrečuje jeden z více hostů, dj Spinheadz, asociuje Kida Koalu a rytmicky zakomponované samply (například Tarantinovi Gauneři) 40ti minutovému albu dodávají šmrnc. Delikatesa.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Tomáš Prokopčák, 3/4 Revue)
Karaoke Tundra, alias Viktor Tverdochlibov, nie je ďalším z rady kvázi producentov, o ktorých nikto nikdy nezakopne. Nie je ani jedným z tých, ktorí sa stále sťažujú, že na Slovensku sa nič nedá a že sa celý svet spriahol proti nim. Viktor na sebe pracoval. A snažil sa presadiť. Vonku. Uznanie slovenských producentov totiž väčšinou končí v prvej rakúskej dedine. Za jeho najväčší úspech možno považovať úspešnú účasť v remixovej súťaži skladby Witness pre Rootsa Manuvu. So svojim Gipsy wedding mixom sa stal jedným zo šiestich vyvolených. Úspech ako hrom.
Nedávno vydal očakávaný album Gastarbeiter. Tento album je zvláštny. Zvukovo, kompozične, dĺžkou jednotlivých skladieb. Karaoke v ňom svojským, takpovediac dekadentným, spôsobom rozbíja štruktúru skladieb, skladá dokopy rôzne naoko nespojiteľné sample, ruchy a nástroje. Ak neveríte, že sa dá poskladať hip-hop, etno zvuky, lo-fi elektronika, analógové syntetizátory, ľudové a exotické nástroje, tantrické spevy a break beat a to všetko dokopy doslova natlačiť do dvoch minút, pustite si toto CD. Vážne. Niektorí budú síce tvrdiť, že to až také ťažké nie je, že dvojminútová skladba vás predsa ani nestihne nudiť, ale... Nejde o nudu. Ide o originalitu. A tou Gasterbeiter priam prekypuje. Samozrejme, nájdu sa aj poslabšie stránky.
Zvukovo tento album nedosahuje kvalitu napríklad toho klasického, čistého UK soundu. Pri niektorých skladbách máte dojem, že sú založené prevažne na náhode a keby sa s nimi Karaoke hral o dva dni viac, zneli by úplne inak. Je to koniec koncov možné. Čo ale viem naisto, CD Gastarbeiter ma nesmierne baví. Niekedy vytáča do nepríčetnosti, ale to je presne ono - zanechá vo vás nejakú emóciu. A vyvolať aspoň nejaký dojem sa v poslednom čase darí stále menej a menej hudobným počinom.
Karaoke Tundra - GASTARBEITER (Karel Veselý, HIS Voice)
První dlouhohrající album slovenského laptopisty ukrajinského původu Karaoke Tundry "Gastarbeiter" začíná krátkým proslovem: "Hned na začiatku by som vás chcel poprosit o chvílku ticha". Pár sekund klidu před první skladbou si opravdu užijte, protože dalších čtyřicet minut nebudete mít příležitost ani si vydechnout. Viktor Tverdochlibov nás na svém dlouhohrajícím debutu vydaném na začátku dubna na královehradecké značce Mufonic Recordinx pozývá do světa zvukových útržků a teorie chaosu aplikované na hudbu. Lo-fi hip hop si tu podává ruce s estetikou elektronického big beatu (pojatou ovšem značně ironicky) a samplovacího šílenství 90.let s moderními postupy destrukce zvuků. Chytře vybrané chytlavé samply, vesměs z filmových zdrojů (ať už sovětské velkofilmy, klasické animáky nebo honkongské kung-fu) lepí na hip hopové rytmy. Podobně jako na jeho příspěvcích k loňským samplerům Muteme a Mufonic nebo na jeho minialbech "Residence" a "Urban Love Story" mají skladby velmi krátkou stopáž, která málokdy přesáhne dvě minuty. Co ovšem také čekáte od chlapíka, jehož heslo je obsaženo v nadpisu rozhovoru pro web Mufonic "Dlhometrážne skladby málokedy zvládnem dopočúvať do konca...". Zvukové miniatury nepůsobí jako nedodělky skladeb, spíše jen jako momentální šťastné souhry náhod, ve kterých se dva nebo tři samply prostě dobře sešly. Ze skladeb jako "Burn Buratino, Burn" či „Dacia Trip“ čiší neuvěřitelná živelnost, kde není místo (a čas) na písničkové klišé. Bylo by ale nespravedlivé zaškatulkovat si autora jako šíleného vědce. Delší skladby "Banjo Boy" (kolaborace s českým producentem MMtm) dávají tušit, že nad zvukovou laboratoří fungující na bázi pokus-omyl bdí oko zkušeného doktora Frankensteina, který do kádinek vyprazdňuje ty správné ampule. Desku uzavírá remix skladby "Television", která byla ke slyšení na sampleru "Out Of Artefacts". Jeho autor Neutrino posouvá skladbu do polohy rozjímavého abstraktního hip hopu, což je přesně styl, kterému se Tundra chce svými kompozicemi vyhnout. A dodejme ještě: chválabohu. Tundra není přesofistikovaný obrýlený mudrc s turntables, který loví na zaprášených vinylech jazzové samply, Tundra je jednoznačně elektronický punker, který dvakrát řeže a měří jen málokdy. Je si samozřejmě vědom toho, že čtyřicet minut rotujících samplů by album neuneslo. Skladby tak opepřují scratche DJe Spinhandze a týmu spolupracovníků. Z nich z řady vystupuje zejména frontman kapely Ememvoodoopöká Bourek, jehož popěvek si Tundra zdestruoval do podoby vynikající fúze folku a elektroniky "Drugstore Cowboy Blues". Za zmínku stojí i komiksově laděný obal z dílny grafika jménem Scuott, který se po japonsku otevírá doprava. „Gastarbeiter" není v evropském nebo světovém měřítku přelomová deska, ale pro domácí slovensko-českou scénu je to výrazný krok v přihlášení se k současným trendům na elektronické scéně. Ve prospěch Karaoke Tundry je třeba říci, že k hned několika zároveň. Je to vynikající, ale svérázná deska, která potřebuje svérázné posluchače, kteří jsou schopní myslet rychlostí světla. Pokud se vám album bude zdát nějaké podivné, zkuste nějaký čas podstoupit terapii, jejíž hlavní součástí bude četba komiksů, sledování animovaných grotesek a bezcílné surfování po internetu. Pak se třeba na "Gastarbeitera" naladíte a jeho těkavost uznáte místo za nevýhodu za opak.
Karaoke Tundra - GASTARBEITER (Miroslav Tourek, Mix.cz)
Debutové album jednočlenného projektu Karaoke Tundra za kterým se skrývá postava Viktora Tverdochlibova spatřilo světlo světa. Album s názvem Gastarbeiter je jakýmsi pokračováním již staršího EP Urban Love Story.
Karaoke Tundra je jednočlenný projekt, za kterým se skrývá hudební experimentátor ukrajinského původu Viktor Tverdochlibov. Tvorba tohoto projektu se vyznačuje spíše krátkými hudebními kolážemi na pomezí downtempa a experimentálního hiphopu, což se odráží i na náplni debutového alba Gastarbeiter.
Gastarbeiter obsahuje celkem 16 skladeb v nichž autor rozvíjí své vize do různorodých a mnohdy až překvapivých hudebních koláží s výraznými prvky downtempa a experimentálního hiphopu. Jednotlivé skladby mají formu spíše dj toolů určených pro další zpracování, které jsou s ohledem na krátkou stopáž a určitou tématickou jednoduchost nepříliš vhodné pro samostatný poslech. Ovšem ani toto pravidlo zde neplatí, což je ostatně ku prospěchu celého alba. Debutové album Gastarbeiter tak obsahuje i jednu plnohodnotnou skladbu „banjo boy“, která tvoří středobod celé kompozice a sjednocuje veškerou hudební náplň tohoto alba.
Gastarbeiter ovšem není album, které vzniklo pod rukama jedné osoby. Při tvorbě byli do studia přizváni i hosté, kteří experimenty obohatili o svou špetku invence. Na albu je cítit vliv frontmana skupiny Ememvoodoopöká Bourka, slovenského turntablisty DJ Spinhandze a dalších elektronických producentů, jako ok_01 (taktéž člen ukrajinského tria The Moglass), MMtm, Blue M či Mastroianni. V neposlední řadě se v samotném závěru alba objevuje i tvorba projektu Neutrino, který se postaral o nápaditý remix skladby „Television“.
Co dodat na závěr? Album Gastarbeiter je očekávaným debutem projektu Karaoke Tundra, který své příznivce jistě potěší, ale nepřekvapí. Album se i nadále drží striktních zásad tvorby svého autora, který dává přednost krátkostopým skladbám s předem daným průběhem bez výrazných emotivních proměn. Toto pravidlo ovšem v samotném centru alba porušuje skladba „banjo boy“, která celé album sceluje a stane se jistě pro mnoho posluchačů favoritem celého alba. Na samotném závěru je jako bonus přidán remix skladby „Television“. Album je svým zvukem velmi specifické, ale právě díky skladbám „banjo boy“ a „Television“ si své posluchače jistě nalezne.
Karaoke Tundra - GASTARBEITER (Pavel Klusák, Týden)
Internacionála pracuje, přinejmenším v elektronické muzice. Viktor Tverdochlibov alias Karaoke Tundra je z Ukrajiny, žije na Slovensku a svou hudbu vydává u českých Mufonic. Už nějaký čas platil za naději odvážnější elektroniky, remixoval mj. Esctasy of St. Theresa a uspěl v mezinárodní konkurenci jako remixér britských Roots Manuva. Teď se představuje prvním sólovým albem. Je ve znamení miniatur, které sice často stojí na smyčkách,ale nechtějí unavit přílišnou délkou. Tundra má cit pro krátké portréty zvukových kombinací anebo jakési hudební slapsticky. Kombinuje samply s vlastní elektronikou, retronázvuky prostupují laciné zvukové efekty jako ze starých her pro ZX Spectrum. Asi jako by se někdo snažil vystihnout svá citová hnutí a měl k tomu účelu k dispozici jen starší výpočetní techniku. Takovým výkladem nechceme podporovat mýtus „chudého“ Východu, ale Tundrovo lo-fi je dosti nápaditou ilustrací takového východiska. Taneční osa beatů a rytmů se nevytrácí, ale koláže jsou potrhlé a koktavý moment „poruchy“ ve struktuře i přímo ve zvuku se od Tundry nedá oddělit. Lze tu slyšet nevnucovaný humor: rytmus polky, samplovaná dechovka i název skladby Dacia Trip kývají na srozuměnou, že trivialit se nezbavíme ani s digitální technikou. První „české“ album, které plně patří do poetiky poslední generace elektroniků, stojí za pozornost.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Tadeáš Haager, Rock&Pop)
Slovenský Ukrajinec nebo chcete-li Ukrajinský Slovák říkající si Karaoke Tundra, se vytasil s EP nebo chcete-li s LP Gastarbeiter. Vy, kdo netušíte, co od něj můžete čekat, budete nejdříve nadšeni stejnojmenným trackom a poté zmateni zbytkem desky. Wiseguyský breakbeat totiž vystřídá poctivá laptopová avantgarda se všemi synth-kabaretními ruchy, které k ní náleží. Poslouchá se to tedy spíše mozkem než nohama, ale poslouchá se to dobře. Nemá cenu vyjmenovávat jednotlivé příznaky žánrů, se kterými si KT zahrává, jejich fúze je natolik přirozená, že rozpitváním na části bych vás dovedl na scestí. A to bych nechtěl, mým úmyslem je naopak dovést vás k této desce. Silné, současné, sofistikované, pozérské a zábavné.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Frans de Waard, Vital Weekly)
Karaoke Tundra brings his 'Gastarbeiter' on CDR on Mufonic, and the twenty tracks in some forty minutes is a wild bunch of dance musics: from trip-hop to techno to ambient to dub and all of this in pretty short tracks. If you are not to dance, like me, than this is a worthwhile and entertaining release. A lot of things happening in, mostly in some rhythmic way, lots of sampling of other people's work (although me of course didn't recognize any of it) but it never made a coherent dance floor piece. Therefore it will be hard to appeal to the people who like to shuffle their feet, but in the modern living room I'm sure it will be enjoyed over a summer cocktail.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Besta, Techno.cz)
Malá nezávislá vydavatelská značka Mufonic recordinx před pár týdny vydala debutové album projektu Karaoke Tundra, za kterým stojí Viktor Tverdochlibov. Tři skladby od tohoto původem ukrajinského producenta jsem již znal z kompilací Out of place artefacts vol.1(Mufonic recordinx), Ambsine vol.1 a Muteme.point.0 compilation. Na všech těchto kompilacích se objevily skladby s takřka punkovou časovou stopáží, což u elektroniky nebývá tak docela zvykem.
Viktor Tverdochlibov svoje zalíbení v krátkých skladbách vysvětluje tak, že hudby je v současné době zkrátka moc a že na poslouchání standardně dlouhých tracků není prostě čas. V originálním papírovém obalu se nachází cd s dvaceti skladbami. Po otevíracím Intru přichází vtipná chvilka ticha s názvem Chvil´a ticha. Další dva kousky jsou ve znamení instrumentálního hiphopu a downtempa.
Skladba Oh my ticket! s hostujícím Djem Spinhandzem je zábavná záležitost, minutu a půl dlouhá tucka, která by stroprocentně osvěžila djský set nějakého přísného rychtáře a potěšila nejednoho 'ještěra'. Další skladbou o které se zmíním je devátá v pořadí From Tokyo to Dolná Krupá. Já vím, že jsem se v případě Mufonic recordinx (Neutrino promine) ohledně použitých samplů už jednou pěkně seknul, ale tady v této sklabě je zdroj podle mě zcela jasný: Apparat, album Duplex :).
Desátá skladba Banjo boy (feat. Mmtm) je kupodivu dlouhá víc než pět minut, ale v podstatě se dá napsat, že jsou to dvě skladby v jednom tracku. Škarohlíd by mohl ještě dodat, že Karaoke tundra nedělá krátké skladby kvůli úspoře času, ale proto, že si zkrátka neumí poradit s kompozicí v delším časovém pásmu :). Nicméně ať by měl škarohlíd pravdu či neměl, jedná se o hodně povedenou záležitost.
Šestnáctá skladba Drugstore cowboy blues (feat. Bourek) je docela milá skladba, zní to jako úplně namraky vykalený Air. Další dva tracky jsou ve znamení experimentálního ambientu a devatenáctý track pro změnu ve znamení ukrutnýho špeka. Album pak uzavírá Neutrinův remix skladby Television, kterou Karaoke tundra otevřel teď už předposlední titul značky Mufonic recordinx. Album Gastarbeiter působí svěžím dojmem, pořád se něco děje a čtyřicet minut uteče jako voda. Určitě to má na svědomí právě délka jednotlivých tracků, které vytváří dohromady jeden kompaktní celek. Kdo má rád třeba kompilace Solid steel od Ninja tune, tak toho album Gastarbeiter určitě potěší.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Igor Nováček, Freemusic.cz)
Do těchto chvil byl Viktor Tverdochlibov aka Karaoke Tundra znám jako poněkud prapodivný zvukový hračičkář, který se vyžívá "konstrukcí" kratičkých lo-fi tracků, a jež své obskurní hudební výtvory realizuje převážně jako součást samplerů či prostřednictvím internetu (album Residence v podobě mp3). Jeho dosud nejkomplexnějším produktem bylo dosud 3" CD-R Urban Love Story, na nějž nyní zvukově navazuje prvním dlouhometrážním albem s příznačným názvem Gastarbeiter.
Tverdochlibovovou předností je uchopení nosného hudebního nápadu, jež své obskurní kratičké nahrávky s nejroztodivnějším původním zdrojem zvuku nijak dál zbytečně nerozvíjí a nastolené téma nechává doznít často ve chvíli, kdy si na něj posluchač teprve začíná zvykat. Sám autor prý nemá rád delší tracky, neboť je nedokáže poslouchat do konce a proto ke své tvorbě přistupuje právě z tohoto hlediska. Pokud jsme se však do těchto chvil měli možnost setkat s Karaoke Tundrou pouze letmo, nutno říci, že plocha jedné-dvou minut, kterou nám dosud servíroval při nejrůznějších příležitostech, jako například skvělou skladbou Television na sampleru Out of Place Artefacts vol.1, je pro něj skutečně tou nejpřesvědčivější tvůrčí metodou. Avšak, a teď pozor - pakliže takovýchto skladeb poskládá vedle sebe celou dvacítku, je to už o poznání horší.
Alespoň tak je tomu na albu Gasterbeiter, kde se jakoby v plné nahotě ukáže klíč k uchopení tajemství Tverdochlibovova dosavadního úspěšného receptu. O hravosti, nespoutanosti či totální absenci stylových hranic sice ani zde nemůže být pochyb. Karaoke Tundra si pohrává s kdečím a sampluje vše, co mu přijde do cesty - od infantilních dětských seriálů, přes nasládlou filmovou hudbu 50.let (Dr. Otto Kott), šlágry ve stylu Ein Kessel Buntes (Killing Balls), dechovku (Malleoli Medialis) až třeba po klasický analogový německý spacerock 70.let (Wax Tourism). Ovšem zdá se, že právě tyto postupy jsou alfou a omegou Tverdochlibovova tvůrčího postupu. Pokud totiž zrovna nejste naladěni do tanečního pohupování, neustálým hiphopovým kvapíkem hnané rytmy vás za chvíli mohou začít poněkud obtěžovat. Ne že by se Karaoke Tundra v jednotlivých dvouminutových segmentech opakoval, to tedy rozhodně ne (i ta rytmika není úplně zaměnitelná a Tverdochlibovovy rytmické sekvence jsou stále ještě poměrně pestré), po chvíli však jeho skotačivé, chtělo by se říci večerníčkové zvukové variace přece jen začnou nudit. Možná si toho byl hned od počátku dobře vědom i sám autor a k nahrávání přizval řadu hostů.
Vzhledem k výše zmiňovanému je však z mého pohledu diskutabilní vklad gramofonového scratchingu DJ-e Spinhandze, jež taneční charakter značné části alba ještě zesílil, naštěstí příspěvky ostatních jsou již mnohem zajímavější. Nejzřetelněji asi účast Bourka ze skupiny Ememvoodoopöká v tracku s výmluvným názvem Drugstore Cowboy Blues, nejcitlivěji pak asi Neutrina a jeho radiomixu již osvědčené Television.
Tak nevím, zdráhám se použít termínů typu "bublina splaskla" či "mnoho povyku pro nic". Každopádně jsem asi nejen já čekal od první "skutočnej dlhohrajúcej kompaktej platne" Karaoke Tundry více. Kdo se však pořádně zamyslí nad smyslem Tverdochlibovových slov o nedostatku času nad poslechem dlouhometrážních skladeb, se asi dovtípí. Doba je zkrátka rychlá, tak k čemu je k čertu nějaká hloubavost, potažmo poselství.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Smoet, Audionet.sk)
UPOZORNENIE pre čitateľov: ak považujete za intelektuálny výkon týždňa vetu: „tak tomu ver brácho!“, alebo za najprogresívnejší producentský počin Timbalandove využitie slonieho sampla, nečítajte túto recenziu. Vážne. Ešte čítate? Hm, no ja som vás varoval.
Budete totižto sklamaný, možno nahnevaný, možno sa vám bude zdať, že si z vás robím srandu. V každom prípade si ušetríte jedno zbytočné rozčúlenie. A ja ušetrím miesto v e-mailovej schránke.
Asi ste zaregistrovali krátku správičku (a ak nie, váš problém), že Karaoke Tundra, alias Viktor Tverdochlibov, sa stal jedným zo šiestich šťastných „výhercov v súťaži“ o najlepší remix skladby Witness pre (nebojím sa povedať) legendu britskej hip-hopovej scény - Rootsa Manuvu. Okrem mojej gratulácie (k jeho gipsy wedding mixu) pripájam aj poznámku pre všetkých pochybovačov, vidíte, slovenská produkcia sa dokáže presadiť aj vonku. Nie je sa na čo vyhovárať.
Hovorí sa, že človek v hudbe experimentuje dvakrát. Keď sa učí pracovať s programom (respektíve samplerom), zisťuje, ako fungujú harmónie, basa a podobne. Potom prejde fázou technicky „vyčačkanej“, no viac-menej konvenčnej produkcie (samozrejme, tento proces trvá dlhé roky). Až raz (stáva sa to len občas, ale stáva) príde na to, že klasické hranice „žánrov“ mu už jednoducho nestačia. Zrazu hľadá nové postupy, formy (a formičky), snaží sa posúvať „hudbu“ niekam ďalej. Niekedy sa dosť ťažko rozlišuje medzi prvým a druhým experimentovaním. Ale dá sa to.
Do tej druhej kategórie, podľa môjho názoru, patrí album Gastarbeiter. Karaoke akýmsi zvláštnym, takpovediac dekadentným, postupom rozbíja štruktúru a kompozíciu skladieb, jeho „album“ je svojským akustickým inžinierstvo a koncepčným šialenstvom (inak to naozaj nazvať neviem). A v tom je genialita tohto CD. Skúste pospájať hip-hop, etno zvuky, lo-fi elektroniku, analógové syntetizátory, ľudové nástroje, tantrické spevy, break beat a minimalzmus. Že sa to nedá? Omyl, dá. Vypočujte si toto CD. I keď priznávam, hranica medzi chaosom a produkčným majstrovstvom je niekedy naozaj dosť, dosť tenká.
A že tracky majú nezmyselnú dĺžku (plus mínus) dve minúty? Sám autor súhlasí s vyjadrením, že jeho skladby majú v podstate „politický charakter: používaní přístupných (a občas bizarních) zvukových zdrojů je odpovědí na situaci okolo trhu s hudebním soft/hardwarem, krátká stopáž je reakcí na zneužívanou "rozhlasovou" délku tracků.“ (podľa www.mufonic.net).
Ak by ste potrebovali ešte nejakú škatuľku, verte, že zo všetkého najviac pripomína Gatarbeiter - komiks. Ono to asi bolo zámerom. Zavrite oči, predstavte si pravú nefalšovanú japonskú mangu, pomalé prelínania sa obrazov, nečakané zvraty (zmena melodickej linky napríklad v Banjo boy). Pri takejto imaginácii sa ani nemusíte veľmi snažiť, postavičky superhrdinov vyskakujú takpovediac samé.
Svoje neodmysliteľnú pečať tomuto dielku (okrem Viktora) vtlačili i mená nie zas tak úplne neznáme – DJ Spinhandz (srdce hip-hopera zaplesá), Blue M, Neutrino, MMtm, Mastroianni, Ok_01 alebo Bourek. Kto vie, ten vie, ostatným je ich zbytočné predstavovať.
O graficky neobvyklý a (priznajme si) pekný obal sa postaral, dnes už jedna z legiend bratislavskej (slovenskej) graffiti scény, Scuott (reserve07). Síce sa to sem nehodí, ale neodpustím si – obal je fakt „cool“ (teraz som trendy, nie?).
Aby som ale iba nechválil (a že je čo), niekedy mi v trackoch chýba väčšia melodickosť, párkrát mám pocit, že skladba je postavená skôr na náhodnom princípe, než na produkčnom zámere (Dacia trip). Zvukoví fetišisti by si iste našli niečo na celkovom „sounde“ tohto CD (mne sa naopak jeho živočíšnosť celkom páči – aj keď, basa v Oh my ticket, hm...).
Naopak, niektoré veci rotujem stále dookola a nie a nie sa ich „nabažiť“. Takými sú skladby Gastarbeiter, Summer hit (pripomína mi to Gorillaz), už spomínaný Banjo boy, Burn, buratino, burn (za tú odvahu spojiť naoko nespojiteľné). A je toho omnoho viac.
Toto CD naozaj nie je pre každého (pre hip-hoperov „tým duplom“). Je hádam iba pre pár „zvláštnych“ fajnšmekrov (vyšinutých bláznov, masochistov – doplňte si podľa seba). Mne sa páči, aj keď - tento album sa ani náhodou nepočúva ľahko. Sem tam rozčúli, sem tam naopak pobaví – zaspávať pri ňom ale asi nebudete. Lenže, extravagancii sa nikdy medze nekladú. A sloboda prejavu a zmýšľania sa tiež niekedy hodí.
Že ste dočítali až sem? Tak to aby som zvolal: „trikrát sláva!“ Tak ako je divná (v hocijakom zmysle) táto (kvázi) recenzia, tak je divný i tento Karaokeho počin. Asi sme sa hľadali, kto vie, no pre mňa ostane Gastarbeiter jednou z mála vecí (isteže, myslím hudobných – na čo ste mysleli vy?), ktoré ma na Slovensku naozaj niečím zaujali. Už len to, že tento album vás dokáže fakt rozčúliť, zanechať emóciu (i negatívnu, čo ale nie je môj prípad), považujem za obrovské plus. Takých nijakých albumov mám doma plné poličky a tento je v každom prípade iný. Či sa vám to páči alebo nie.
Ak hľadáte (súčasnú) hudobnú (žánrovo-výrazovú) dekonštrukciu a eklektiku (ja viem, že to znie naoko protikladne), ak hľadáte niečo nové a výrazné, siahnite po tomto CD. Riskujete ale vlastné psychické zdravie. Možno vás totiž Karaoke Tundra rozbije podobne, ako svoje skladby - až na atómy. Niekedy sa to hodí.
A mimochodom: pri písaní som NEpoužil slovník cudzích slov. Ale napokon, varoval som vás už na začiatku...
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Dan Hájek, Musicserver.cz)
Už od svého ípíčka "Urban Love Story" dával oneman projekt Karaoke Tundra (vlastním jménem Viktor Tverdochlibov) naději, že se i na české elektronické scéně děje něco zajímavého a že za humny není zlověstný drak, ale chytrý hráč s různými útržkovitými nápady. Jeho krátkometrážní tracky jsou naplněné radostí a nepostradatelným šarmem šíleného světa komiksů. Z prvotního strachu, jak by vlastně mohlo vypadat album plné krátkých skladeb (v průměru okolo dvou minut) a jaký počet by se mohl vtěsnat na plochu necelých čtyřiceti minut (zabijácká to představa), nakonec nezbylo nic. Určitá nejistota přeplácanosti, nebo naopak naprostého nudného oparu bezvládného hudebního těla - ani jeden takovýto kix "Gastarbeiter" nemá. Je to zábavně-poznávací výprava, ke které nepotřebujete ani letenky do Tokia, ani jízdenku na autobus do vesničky Dolná Krupá. Je fajn se zabořit do křesla, nasadit sluchátka a tuto výpravu si vychutnat v pohodlí příjemného tepla domova.
Po úvodním "Intru" naozaj přijdou čtyři sekundy naprostého ticha, po kterých se naplno otevřou brány zvukového Neverlandu. Průvodcovské služby vám nabídne Karaoke Tundra, který si nachystal kupu zábavy, impozantních zvukových hrátek a parodií na známé i neznámé filmové, seriálové a jiné melodie. Toto vše vtěsnal do krátkých opusů, které málokdy překročí onu průměrnou délku odměřené časomíry. Ani na chvilku vás nepřepadnou nudné chmury, protože sled nápadů je v rychlém tempu a než se stihnete jednoho nabažit, už tu je druhý, třetí, atd. "Gastarbeiter" plyne neskutečně rychle, tak jako když čtete a prohlížíte si jednotlivá okénka komiksu. Pomocné ruce při nahrávání podali DJ Spinhandz, MMtm, Blue M, Mastroianni, Bourek, ok_01 a remix ještě přihodil Neutrino.
Někomu může tahle zvuková změť nápadů připadat naprosto ztřeštěná, bez jakéhokoliv scénáře na oscarový trhák. "Gastarbeiter" však vychází ze zručně lapených melodických základů propletených samply a zvukovými vychytávkami, které vás uhranou svou nápaditostí, a když do tohoto světa proniknete, nebudete se moct odtrhnout. Po necelých čtyřiceti minutách této zvukové mise do mikronautického vesmíru nabudete dojmu, že chcete ještě nějaký ten přídavek. Jednotlivá sousta jsou hutná a vydatná. Už od titulního "Gastarbeiteru" se chytnete na rytmické smyčce a vyrážíte vstříc novým zážitkům. "Banjo Boy" je pětiminutovým vrcholem sestaveným z několika částí a je naprosto unikátním bavičem večera. Poklidný "Drugstore Cowboy Blues" je přemetem v závěrečné části desky, který patří remixu Neutrina na již dávnou povedenost "Television". "Gastarbeiter" je takový imaginární, možná i kreslený seriál, jehož díly vás provázejí svým napětím, a vy si nechcete nechat uniknout ani jedno následné dějství. Zápletka je značně napínavá a má nečekaná rozuzlení.
Karaoke Tundra ukazuje možné směry vývoje taneční muziky (i když... jedná se vůbec o něco k tanci?) a jeho laptopové kouzlení je inspirující, zábavné. "Gastarbeiter" s vtipným kartonovým obalem a la titulní obálka komiksu aspiruje na objev roku určeného na nějaké to ocenění za vybraný vkus a povedenou desku.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (her, SME)
Mladý Ukrajinec usadený na Slovensku vydáva debutový "celovečerný" album v Čechách a remixuje skladby pre britského rapera Rootsa Manuvu - tomu sa hovorí globalizácia. Podobný mix ponúka Viktor Tverdochlibov alias Karaoke Tundra aj vo svojej hudbe: sample melódií zo starých detských seriálov, filmových soundtrackov či obávaných šlágrov nemeckého popu zo 70. rokov sa striedajú na pozadí hip-hopových rytmov. Dĺžka dvadsiatich trackov poskladaných v duchu lo-fi estetiky málokedy prekročí dve minúty, takže aj keby ste sa chceli nudiť, nestihnete to. Skôr sa budete baviť na diele, ktorému na svet pomohli niekoľkí hostia ako napríklad DJ Spinhadz a spriaznení producenti alternatívnej elektronickej hudby ok_01, MMtm alebo Blue M (známi z kompilácie Out of Place Vol. 1).
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Steffen B. Pedersen, geiger.dk)
Det er bestemt ikke hver dag, man hřrer tjekkisk elektronisk musik pĺ disse breddegrader, og umiddelbart kan det jo godt forlede én til at tro, at dette tidligere řstland er lidt af en musikalsk udřrk pĺ dét punkt. Men man kan roligt tro om igen. Generelt er det sĺdan med de lande, der i ĺrtier befandt sig bag jerntćppet, at de mĺske nok havde et lettere usikkert mřde med den vestlige musik for 15 ĺr siden, da muren faldt – et mřde, der som oftest resulterede i sćre hybrider mellem lokal folkemusik og halvt fordřjede lĺn udefra – men at de efterhĺnden er sĺ hřjt oppe i gear, at de kommende ĺrs vćsentligste innovationer nemt kan komme derfra. Og tjekkiske Karaoke Tundras egentlige debutalbum er et fint belćg for teorien. I hvert fald tager han fat i nogle usćdvanlige pĺvirkninger, som han – med hjćlp fra en lang rćkke gćstemusikere – drejer i en helt egen retning. Og med en knivskarp bevidsthed om sin baggrund.
Vil man finde rřdderne til det, man hřrer pĺ Gastarbeiter, skal man tilbage til det frodige krydsfelt mellem house, acid og hip hop, der prćgede tiden fra Detroit-lydens opstĺen frem til de helt tidlige, minimalistiske udgivelser pĺ Warp Records. Hvor hip hoppen og den elektroniske musik i dag er helt adskilte felter, der helt ignorerer hinanden, herskede der i denne epoke en vag fornemmelse af, at de to genrer kunne vćre to sider af samme mřnt: En slags fćlles front mod de gammelkendte regelbřger. Sĺledes krydsede folk som Mantronix og Bomb the Bass frit hen over grćnserne i en musik, der tog en křlig, europćisk minimalisme og tilsatte den hip hoppens saftige grooves og scratches. Og det er denne sřrgeligt glemte ćstetik, Karaoke Tundra udbygger uden egentlig at vćre pĺ et af de smĺirriterende 80’er-trips, som i denne tid skyller hen over bĺde mainstream-scenen og undergrundsrocken.
Tog blot titelnummeret, der bygges op omkring et elastisk breakbeat, som tilsćttes en funky big band-sampling, lidt opspeede James Brown-hyl og afmĺlte doser diskant old school-scratch. Sĺ friskt kan det gřres! Eller den tilsvarende swingende ”Mr. Pink” – sandsynligvis en hyldest til den suspekte gangster i Reservoir Dogs – som fletter opklippede cyberbeats sammen med filmstrygere og dialog, der smides ind med samme hakkende flow som dengang i 80’erne, hvor man lige havde opdaget sampleren. En lang rćkke miniaturer leger videre i samme stil, ligesom den velkomne gćstearbejder DJ Spinhandz krydrer mangen en collage med sine gyldne hćnder. Sĺ meget sagt kan man godt fornemme, at der alligevel ikke stĺr 1988 pĺ kalenderen. Karaoke Tundra har skrevet sig bĺde click’n’cuttens avancerede strukturer og triphoppens stćrke suggestion bag řrerne, hvilket han demonstrerer i rigt mĺl rundt omkring pĺ albummets. Vel scratches der pĺ livet lřs i ”Dacia Trip”, men hen over et manende beat, der runger mřrkt og hult som en lang nat i sjćlen. Pĺ ”Banjo Boy” bliver opbygningen – nĺr man ser bort fra et ensomt orgel og lidt vibrafonspil, der giver nummeret en behagelig tusmřrkestemning – endda sćrdeles abstrakt med dybe, rytmiske lag af opklippede stemninger, stemmer og effekter fřr et tyndt, medrivende beat tager over og hiver hele stikket i hus. Og ”Drugstore Cowboy Blues” er endda en regulćr sang, der hakker akustisk guitar, trommer og bas sammen til et slingrende kludetćppe, som iscenesćtter den metalliske, men ogsĺ meget fřlelsesladede robotvokal helt perfekt.
Sĺdan tager det ene mere eller mindre inspirerede indfald det andet pĺ et hćsblćsende album, som netop leger med koldkrigstidens ophřr og, med et slogan fra omslaget, angiver at indeholde ”trilling stories from the wild west”. Deraf ogsĺ sammenblandingen af tjekkiske titler og stemmesamples samt henvisninger til amerikansk populćrkultur. Pladen har pĺ den mĺde en klar politisk og historisk understrřm, og den handler i hřj grad netop om at finde sine egne řsteuropćiske fřdder under en regulćr vestlig kulturinvasion, der nćsten har gjort én til en gćstearbejder i sit eget land. Men selvom Karaoke Tundra altsĺ har lĺnt stort set samtlige greb og lyde pĺ albummet fra andre ćraer i andre lande, lykkes det ham altsĺ ogsĺ at fĺ noget ret uhřrt ud af stoffet ved at kombinere det pĺ nye mĺder. Og netop fordi han gřr det fra sit helt eget perspektiv – geografisk, mentalt og politisk – er han med til at skabe nye rřdder og impulser.
Skal man hćlde lidt malurt i bćgeret, er Gastarbeiter en kende for fragmentarisk til at blive et perfekt album. Men det er en uhyre interessant lytteoplevelse for sĺ vidt, at det primćrt tager udgangspunkt i sen-80’ernes glemte kulturarv og lader den genopstĺ pĺ en ny, frisk og uventet mĺde. Det ĺbner nye perspektiver ved at servere vores eget kulturelle restemad for os igen pĺ en uventet og noget frapperende mĺde – og modsat dengang, muren faldt, er det i allerhřjeste grad os, der kan lćre et par tricks denne gang.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Bleed, De:Bug)
Frag mich mal jemand, wo das herkommen mag. Sehr skurrile Musik zwischen HipHop Instrumentals und Folk aller Art, mit DJ Spinhead an den Decks und schönen brummigen Lofiideen. 20 Tracks, die einen perfekten Soundtrack für Nachmittage mit Stummfilmcartoons bieten.
Karaoke Tundra – GASTARBEITER (Martin Zoul, Muzikus.cz)
Ve vodách tuzemské (nebo chcete-li středoevropské) DIY elektroniky se prohání spousta ryb, ale kolika z nich se podařilo kromě účasti na nemnoha více či méně reprezentativních kompilacích vydat vlastní album? Slovenský Ukrajinec Karaoke Tundra debutuje překvapivě u královéhradeckého Mufoniku, ačkoli byl dosud spojován především z černokosteleckými Neonarcist. Detail? Jak se to vezme. Věhlas tohoto šikovného chlapíka totiž stále roste a kdekoli se objeví, tam přitahuje zaslouženou pozornost. Gastarbeiter je kolekcí dvaceti skladeb na pomezí ninjatuneovského hip/trip hopu a abstraktních zvukových koláží. Deska je to hodně zábavná, i když na první poslech převládá pocit špatného hudebního doprovodu na matějské.
Karaoke Tundra – RESIDENCE (Marc Weidenbaum, Disquiet)
Victor Tverdochlebov, a musician from Slovakia who records under the name Karaoke Tundra, has released nine free MP3 tracks with the dimensions of haiku, the static-laced fissures of microsound experiments, and the overall feel of a pop demo tape. The songs are as short as they are spare, from just over a minute in length to just under two. But if you're picky about your downloads, then be sure to at least grab "Damn You," with its combo of two very different retro sounds (a taut jazz trumpet riff against an oscillating analog synth wave), and "Ministry of Fishing," which introduces its tasty rudiment of a beat with an electric piano hook (is that sample from Steely Dan or Genesis?), and then wanders away until the momentum has pretty much evaporated, only to start it up all over again — imagine the off-kilter funk of James Chance or Jon Spencer or DNA, but played out at small scale on a laptop. The EP is titled Residence, and it's available from the Kikapu netlabel, at kikapu.com (it's the label's 68th release).
Karaoke Tundra – URBAN LOVE STORY (Pavel Zelinka, Rock&Pop)
První český label, který se snaží mapovat lehce se probouzející nezávislou indielektronickou scénu, přináší další malý veselý kotouček. Ten na omezené časové ploše přináší 9 zvukových ukázek, které oscilují mezi strohými sonickými experimenty (škoda jich) a členitějšími kompozicemi v duchu click‘n‘cut proudu. Dojde dokonce i na hip-hopové rytmické náznaky. Chvályhodné a docela dobré.
Karaoke Tundra – URBAN LOVE STORY (Prof. Neutrino, Freemusic.cz)
Patnáctiminutovka z dílny ukrajinského podivína, usazeného ve své venkovské rezidenci poblíž Bratislavy - Karaoke Tundry, přináší směsici lo-fi koláží v krátkých či spíše kratičkých klipových mixech. Jeho "songy" jsou nasáknuty smyslem pro humor a parodii, kterou zpracovává ve svém fenomenalním shakeru a přetavuje do jakýchsi mini-shotů trvajících tak cca 1-2 minuty (ne déle!). Vytváří tak hudbu k neexistujícím reklamám a večerníčkům, které asi jen tak nikde neuvidíte. Určitě by se vysílaly spíše v nočních hodinách, než v dobu stanovenou pro děti, přestože dětská hravost a určitá ulítlost je asi největší devizou tohoto one-man projektu, vychytávájícího si "chybovou estetiku" dnešní experimentálně elektronické scény.
Jeho slepenec prapodivných sampů by se dal srovnat například s tvorbou, která vychází na labelu Tigerbeat6 a asi nejvíce by se vyjímala v blízkosti takových jmen jako například Dat Politics nebo některých věcí od jeho jmenovce Maxe Tundry, i když oni své parodické kousky rozvíjejí přeci jen na trochu větší hrací ploše. Karaoke Tundra není nikterak jednoznačně stylově vyhraněný. Asi nejvíce je zde cítit ovlivnění hip-hopovou kulturou a "ninjovskou humoreskou" blízkou třeba turntablistovi Kid Koalovi, ten je však daleko více vylaladěn na jazzovou vlnu. Další release KT by měl v nejbližší době vyjít na agilním kanadském internetovém labelu Kikap (tentokrát tedy pouze jako MP3 soubory). Uvidíme, kam až ho jeho štastná hvězda dovede. Rozjezd se zdá být dosti slibným.